Eğitim

Kağıt nasıl yapılır? Genel Kültür 13 Eki 2010

Kağıt nasıl yapılır?

Günlük hayatımızın neredeyse her alanında kullandığımız bir araçtır kağıt. Kitap, defter, gazete, harita, poster üretimi vb. pek çok alanda kullanırız. Bu önemli aracın buluşunu ise bir saray memuru olan Çinli Tsai Lun yapmıştır.

Kağıt, ağacın gövdesindeki  fiber adı verilen liflerden yapılır. Bu liflerin ince katmanlara ayrıştırılmasıyla selüloz elde edilir. Kısacası kâğıdın öz maddesi selülozdur. Günlük yaşamda kullanılan hemen her kâğıt odun lifinden üretilir. Ancak sağlam kâğıtlar ve banknotların üretimi için uzun lifli saf selülozlar kullanılır. Bu lifler de pamuk ve keten gibi bitkilerden elde edilir. Bazı özel kâğıtlar ise selüloz ve lateks gibi maddelerin karıştırılmasıyla üretilir. Hatta sadece polyolefin gibi sentetikten elde edilmiş kâğıtlar da vardır. Bunlar denizcilerin kullandığı suya dayanıklı, yıpranmayan haritalardır.

Kullanılmış kâğıtların içerisinde bulunan lifler sayesinde kâğıtların geri dönüşümü mümkündür. Bu sayede fazla ağaç kesiminin de önüne geçilebilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl kullanılan kâğıtların %50’si geri dönüştürülmektedir.

sponsor: Avansas Fotokopi Kağıdı

4.40 avg. rating (85% score) - 5 votes

Yorumlar

Yorumlar(9)
  • derya 01 Mart 2011

   Faydalı bilgi için teşekkürler.

  • mehmet 03 Haziran 2011

   Çok iyi bilgi dersime çok faydası oldu çok teşekkürler

  • kübra 21 Ekim 2014

   bence kısa ve öz yazılabilirdi ,ama yinede teşekkürler…

  • Öykü altın 17 Aralık 2014

   Çok güzel ve çok kısa ödevim için tşk ederimm çok yardım ettiniz bunu kim yazdıysa ona yazıyorum

  • mehmet 02 Nisan 2015

   güzgüzel ama aradığımı bulamadım

  • Suarez 06 Mart 2016

   Çok teşekkür ederim çok güzel ve anlamlı olmuş


Sen de Yorumla!