Eğitim

Hesap işletim ücreti nedir?
Hesap işletim ücreti, bankaların vadesiz hesap açan müşterilerin yaptıkları işlem masrafı için müşterilerin bu hesaplarından kestiği dönemsel ücrettir. Dönemsel olarak kesilen bu miktar bütün bankalarda aynı değildir. Örneğin İş Bankası ve Garanti Bankası’nın kestiği ücret aynı değildir. Bu ücretler bankadan bankaya farklılık gösterir.

Hesap işletim ücreti neden alınır?
Bankalar aldıkları bu ücreti müşteri için yaptıkları işlem, kağıt vs. masrafını gösterirler.

Hesap işletim ücreti ne zaman kesilir?
Bankalar bu ücreti genellikle 6 aylık veya 1 yıllık dönemlerde keserler. Çok az da olsa bazı bankalar aylık veya 3 aylık dönemlerde kesebilirler.

Hesap işletim ücreti kimlerden alınmaz?
Bankaların bu ücreti almadıkları bazı durumlar vardır. Bütün bankalarda aynı olmamakla birlikte bu istisnai durumlar bunlardır;

+ üniversite öğrencileri,
+ maaşlarını bu hesaplar aracılığı ile alanlar,
+ su, elektrik, doğalgaz gibi faturalarını bu hesaptan otomatik ödeme talimatı verenler (genellikle en az 2 fatura olmaktadır),
+ sigorta, bireysel emeklilik gibi hizmetleri kullananlar,
+ bu bankaların özel banka kartları alanlar.

Hesap işletim ücreti ödememek için ne yapmalıyım?
Hesap işletim ücreti ödememek için bankanızla görüşerek yukardaki şartları tam olarak öğrenebilir ve bunlardan birini sağlayabilirsiniz.

Hesap işletim ücreti kesilmiş. Geri alabilir miyim?
Öğrenciyseniz öğrenci belgesiyle birlikte banka hesabınızın bulunduğu şubeye iadesi için başvurabilirsiniz. Bazı bankalar hiç bir dilekçe, belge vs. olmadan müşteri iade için telefon edince veya şubeye başvurunca da yapmaktadır. Eğer kesinti yapılmışsa şansınızı deneyebilirsiniz. Ayrıca “tüketici hakem heyeti”ne başvurarak iadenin yapılabildiği söylenmektedir.

İlginizi çekebilecek bilgiler:
Bireysel emeklilik nedir?
Patent nedir?

Hesap işletim ücreti nedir? Neden alınır?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yorumlar

Yorumlar(4)
  • Ferhat BAYRAM
   Ferhat BAYRAM 07 Mayıs 2013

   Bankanızdan sadece internwet bankacılığını kullanıyorum.Herhangi bir kağıt,memurun işlem yapması için zaman harcama,zaten paar yatırdığımızda o para sizde kalıyor,ayrıca yıllık kart parası da alıyorsunuz.Bu durumlardan dolayı kesilen 16 tllik tutarın tafafıma tekrar aktarılması ve bundan sonrada herhangi bir kesim olayı gerçekleşmemesi için bankanızdan elit bir hareket olarak önemle rica ediyorum.

  • Oğuz Tan
   Oğuz Tan 09 Ocak 2014

   Banka bir sürü evrak imzalatıp bu parayı alıyor Ama Tüketici Hakem heyetine şikayet eden herkes bu paraları geri alıyor. Bence bunu yapmalıyız yoksa genel hak gibi görünüyor. Yasa olmasına rağmen alıyorlar hayret bir şey. Reklam paralarını bu şekilde sağlıyorlar. Aslan görünümlü kurt bunlar. . bazıları sınıf tüccar değil.

  • CENGİZHAN
   CENGİZHAN 21 Ocak 2014

   ferhat kardeşim burda yazacağına git banka ile görüşsene!

  • Emre Yapar
   Emre Yapar 11 Eylül 2014

   Ben sadece para yattığında gidip çekiyorum hesapta para bırakmıyorum ileride karşıma çıkarmı bilen arkadaş bilgi verirse sevinirim.


Sen de Yorumla!