Eğitim

Dünya, kendi ekseni etrafında dönüşünü 24 saatte tamamlar. Buna gün denir. Güneş’in etrafında dönüşünü ise 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna da yıl denir.

Dünya, kendi ve Güneş’in ekseni etrafındaki dönüşünü inanılmaz hızlarla gerçekleştirir. Yaklaşık olarak kendi ekseni etrafında 1,600 kilometre hızla, Güneş’in etrafında ise 105,000 kilometre hızla döner. Peki Dünya bu kadar hızlı hareket ederken neden biz hissetmeyiz? Aslında bu sorunun cevap oldukça açık. Dünya dönerken, içinde bulundurduğu tüm cisimleri ve hava kütlesini de kendi hızlıyla döndürür. Etrafında bulunan gök cisimleri de çok uzak olması dolayısıyla kıyaslama yapamadığımızdan Dünya’nın dönüşünü hissetmeyiz. Bir otomobil ile seyahat ettiğimizi farz edelim. Camlar kapalı olduğunda otomobilin içerisindeki hava da otomobilin hızı ile aynı olduğundan herhangi bir hava akımı olmaz. Ancak camı açtığımızda hava molekülleri yüzümüze otomobilin hızına göre şiddetli çarpar. Dünya’nın dönüşü de aynı otomobilde seyahat etmeye benzer. Bizler de Dünya’nın hızı ile döndüğümüzden Dünya’nın bu inanılmaz hareketini hissedemeyiz.

Dünya’nın etrafındaki gök cisimlerini göre bilseydik, Dünya’nın ne kadar hızlı hareket ettiğini fark edebilirdik. Oysaki dönüş hızını hiçbir cisim veya olgu ile kıyaslayamadığımızdan Dünya’nın hareketini hissedemeyiz. Bu durum camları olmayan bir uçakta uçmaya benzer. Uçakta camlar olmadığından dağları, denizleri göremediğimiz için kıyaslayacak hiçbirşey olmaz. Böylelikçe uçtuğumuzun farkına varamayız.

Dünya’nın dönüşünü neden hissetmeyiz?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yorumlar

Yorumlar(8)
  • Muhammet
   Muhammet 29 Eylül 2010

   Ayrıca dünya dönerken çok aşırı ses çıkarır ama ne hikmettense onuda duyamayız. Evren hakkında bilmediğimiz daha neler var ohooo. :)

  • h i özyüksel
   h i özyüksel 15 Ekim 2012

   yukardaki bilgileri destekliyorum zira yeryüzünden 50 mt yüksek biyerde havada asılı durduğumuzda dünya sadece kara parçası olarak dönmüş olsaydı asılı durduğumuz yer dünyanın başka ülkelerine tekabül edecekti yani boşlukta olsak ta dünya ile birlikte dönüyoruz dolayısıilede dünyanın döndüğünü hissetmiyoruz

  • kadser986
   kadser986 02 Mart 2014

   Sn. Muhammet;
   Sorunun cevabı çok basit, Dünya’nın dönüş hızının sesi “20.000 Hz(Hertz)” den daha fazla ve insan kulağı “20Hz ile 20.000Hz” arasındaki sesleri duyabiliyor.

  • dogan bacak
   dogan bacak 21 Nisan 2014

   Bu yaziyi kendimce kabul etmiyorum dunya donuyor gece gunduz olayi ve gece oldugunda ay cikiyor daha dogrusu gunes isinlari aya ayda bize yansitiyor bunu en iyi yarim ayda anlaya biliriz yani ay yarim oldugunda ayin bi tarfi parliyor bi tarafi ise karanlik karanlik yeri goremiyoruz iste ayin gorebildigimiz tarafi parlayan yeri gunes isinlari carpiyir bizde onu yarim goruyoruz yani bu demek oluyor ki bizim oldugumuz yqrim kure gece diger yarim kure ise gunduz ay yarim oldugunda bakmanizi isterim ve dunyanin konumunu gore bilirsiniz burda anlamamis olabilirsiniz ama isteyen olursa tel veriyim genis capli anlatabilirim

  • Komacı
   Komacı 04 Temmuz 2014

   @doğan bacak… Sen ne zırvalamışsın öyle ya??

  • fehmi
   fehmi 04 Ekim 2014

   dünya güneş etrafındaki hızı 105.000 km ise uzaya gönderilen uydu bu hızı nasıl yetişiyor ?


Sen de Yorumla!