Reklam

En Son Yorumlar

Dünya’nın dönüşünü neden hissetmeyiz?

Dünya, kendi ekseni etrafında dönüşünü 24 saatte tamamlar. Buna gün denir. Güneş’in etrafında dönüşünü ise 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna da yıl denir.

Dünya, kendi ve Güneş’in ekseni etrafındaki dönüşünü inanılmaz hızlarla gerçekleştirir. Yaklaşık olarak kendi ekseni etrafında 1,600 kilometre hızla, Güneş’in etrafında ise 105,000 kilometre hızla döner. Peki Dünya bu kadar hızlı hareket ederken neden biz hissetmeyiz? Aslında bu sorunun cevap oldukça açık. Dünya dönerken, içinde bulundurduğu tüm cisimleri ve hava kütlesini de kendi hızlıyla döndürür. Etrafında bulunan gök cisimleri de çok uzak olması dolayısıyla kıyaslama yapamadığımızdan Dünya’nın dönüşünü hissetmeyiz. Bir otomobil ile seyahat ettiğimizi farz edelim. Camlar kapalı olduğunda otomobilin içerisindeki hava da otomobilin hızı ile aynı olduğundan herhangi bir hava akımı olmaz. Ancak camı açtığımızda hava molekülleri yüzümüze otomobilin hızına göre şiddetli çarpar. Dünya’nın dönüşü de aynı otomobilde seyahat etmeye benzer. Bizler de Dünya’nın hızı ile döndüğümüzden Dünya’nın bu inanılmaz hareketini hissedemeyiz.

Dünya’nın etrafındaki gök cisimlerini göre bilseydik, Dünya’nın ne kadar hızlı hareket ettiğini fark edebilirdik. Oysaki dönüş hızını hiçbir cisim veya olgu ile kıyaslayamadığımızdan Dünya’nın hareketini hissedemeyiz. Bu durum camları olmayan bir uçakta uçmaya benzer. Uçakta camlar olmadığından dağları, denizleri göremediğimiz için kıyaslayacak hiçbirşey olmaz. Böylelikçe uçtuğumuzun farkına varamayız.Toplam 4 fikir paylaşılmış

 1. Muhammet says:

  Ayrıca dünya dönerken çok aşırı ses çıkarır ama ne hikmettense onuda duyamayız. Evren hakkında bilmediğimiz daha neler var ohooo. :)

 2. Feride güleer says:

  yazan arkadaşlara tşkler merak ettiğim bir konu idi

 3. h i özyüksel says:

  yukardaki bilgileri destekliyorum zira yeryüzünden 50 mt yüksek biyerde havada asılı durduğumuzda dünya sadece kara parçası olarak dönmüş olsaydı asılı durduğumuz yer dünyanın başka ülkelerine tekabül edecekti yani boşlukta olsak ta dünya ile birlikte dönüyoruz dolayısıilede dünyanın döndüğünü hissetmiyoruz

 4. kadser986 says:

  Sn. Muhammet;
  Sorunun cevabı çok basit, Dünya’nın dönüş hızının sesi “20.000 Hz(Hertz)” den daha fazla ve insan kulağı “20Hz ile 20.000Hz” arasındaki sesleri duyabiliyor.

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2014
Vücut Bakımı | ikinci el eşya