Eğitim

Damarlarımızın uzunluğu ne kadardır? Genel Kültür 28 Oca 2011

Damarlarımızın uzunluğu ne kadardır?

Damarlarımız, vücudumuzun en önemli organlarındandır. Adeta su kanalları gibi bir kısmı temiz kanı taşırken, bir kısmı da kirli kanı temizlemek üzere tekrar kalbe getirir. Şüphesiz kusursuz işleyen müthiş bir sistemdir. Peki siz hiç düşündünüz mü, aralıksız kanımızı taşıyan ve vücudumuzun heryerini sarmış olan damarlarımızın uzunluğu ne kadardır?

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, tüm damarlarımızın uç uca eklenmesi durumunda toplam uzunluğunun yaklaşık 160.000 kilometre olduğu göstermektedir. En uzun insan boyunun 2,5 metre olduğu göz önüne alındığında bile bu müthiş bir uzunluktur. Damarlarımız, yaklaşık olarak dünyanın çevresini 4 defa sarabilir. Bu uzunluğa rağmen, hayat kaynağımız olan kanı sorunsuzca taşırlar.

Dikkat çekici diğer bir konu ise, damarlarımızdaki kanın ne kadar sürede devirdaim yaptığıdır. Kalpten çıkan temiz kan yalnızca birkaç dakika içerisinde binlerce kilometre uzunluğundaki damarları dolaşarak tekrar kalbe gelir.

4.50 avg. rating (84% score) - 2 votes

Yorumlar

Yorumlar(7)
  • Banu ulaş 30 Ocak 2011

   demek o kadar damar vücudumuzda barınıyor ne kadar mutıs bısey ya.

  • Gökhan 03 Nisan 2011

   Baya varmış. Bilmiyordum teşekkürler.

  • eda 21 Kasım 2011

   hiç bilmiyordum vücudumuzda ne kadar mucizeler varmış meğer

  • celka2002 05 Haziran 2014

   Bence yanlış bir bilgi olabilir, çünkü vücudumuzda en ince iplikten bile kalın ve ince damarlar var. dünyanın etrafını 4 veya 2 defa sarabilecek kıl yumagını toplayıp tartsak, bir insanın ortalama ağırlığını 80 kg. baz alırsak bu kıl yumağı bile 80 kg. dan daha fazla kg. eder. bu da eğer ki insanın ağırlığı 80 kg. ise bu kadar uzunlukta ki damaları vücudunda barındırması imkansızdır.


Sen de Yorumla!