Damarlarımızın uzunluğu ne kadardır?

Damarlarımız, vücudumuzun en önemli organlarındandır. Adeta su kanalları gibi bir kısmı temiz kanı taşırken, bir kısmı da kirli kanı temizlemek üzere tekrar kalbe getirir. Şüphesiz kusursuz işleyen müthiş bir sistemdir. Peki siz hiç düşündünüz mü, aralıksız kanımızı taşıyan ve vücudumuzun heryerini sarmış olan damarlarımızın uzunluğu ne kadardır?

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, tüm damarlarımızın uç uca eklenmesi durumunda toplam uzunluğunun yaklaşık 160.000 kilometre olduğu göstermektedir. En uzun insan boyunun 2,5 metre olduğu göz önüne alındığında bile bu müthiş bir uzunluktur. Damarlarımız, yaklaşık olarak dünyanın çevresini 4 defa sarabilir. Bu uzunluğa rağmen, hayat kaynağımız olan kanı sorunsuzca taşırlar.

Dikkat çekici diğer bir konu ise, damarlarımızdaki kanın ne kadar sürede devirdaim yaptığıdır. Kalpten çıkan temiz kan yalnızca birkaç dakika içerisinde binlerce kilometre uzunluğundaki damarları dolaşarak tekrar kalbe gelir.

Damarlarımızın uzunluğu ne kadardır?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)


Toplam 7 fikir paylaşılmış

 1. Banu ulaş diyor ki:

  demek o kadar damar vücudumuzda barınıyor ne kadar mutıs bısey ya.

 2. Gökhan diyor ki:

  Baya varmış. Bilmiyordum teşekkürler.

 3. Ela MERİÇ Eliş diyor ki:

  Çok tuhaf bir şey bilmiyordum harika ALLAH bizi çok güzel yaratmış:)))

 4. eda diyor ki:

  hiç bilmiyordum vücudumuzda ne kadar mucizeler varmış meğer

 5. muhamet diyor ki:

  4 defa demek yuh

 6. İlker AVCI diyor ki:

  Bir yerde 2 diyor,burada da 4 diyor,hangisi doğru?

 7. celka2002 diyor ki:

  Bence yanlış bir bilgi olabilir, çünkü vücudumuzda en ince iplikten bile kalın ve ince damarlar var. dünyanın etrafını 4 veya 2 defa sarabilecek kıl yumagını toplayıp tartsak, bir insanın ortalama ağırlığını 80 kg. baz alırsak bu kıl yumağı bile 80 kg. dan daha fazla kg. eder. bu da eğer ki insanın ağırlığı 80 kg. ise bu kadar uzunlukta ki damaları vücudunda barındırması imkansızdır.

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı