İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bireysel Emeklilik nedir?

Bireysel emeklilik nedir?
Bireysel emeklilik, bireyin kendi emekliliğini kurması demektir. Ülkemizde sürekli devlet eli ile hazırlanan bir emeklilik durumu söz konusu iken son 5 yıldır bireysel emeklilik sistemi yani BES’e yönelme başlamıştır.

BES tam veya yarı özel kurumlarca yapılır. Bankalar ya da sigorta acenteleri BES anlaşması yapma haklarına sahiptirler.

BES, “hakları saklı tutan” bir sistem değildir. Şeffaf olarak çalışır ve bu bakımdan onlarca ülke ve milyonlarca insan bu sistemle emekli olmaktadır. Avantajları olmakla birlikte dezavantajları da mevcuttur. İşte soru ve cevaplarla Bireysel Emeklilik Sistemi

BES’i kimler yaptırabilir?
İsteyen her birey BES ile emekli olabilir. Eskiden özel sektör emeklileri Bağ-kur’da emekli olmaktaydılar. Bağ-kur sadece özel sektör çalışanları için değil kendi işlerinin sahibi olanlar ya da esnaflarca da yapılmaktaydı. Artık insanlar Bağ-kur yerine ya da Bağ-kur’un yanında kendilerini BES ile de güvenceye almaktadırlar.

BES’ten ayrılınca kesinti olur mu?
Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılınca anaparadan ve fon getirilerinden kesintiler yapılmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminin en büyük dezavantajlarından birisi budur.

BES’te ne zaman emekli olurum?
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kaç yaşında başvurulursa başvurulsun 10 yıl boyunca primler ödenir. Ayrıca 18 yaşında prim ödenmeye başlansa dahi 56 yaşından önce BES emeklisi olunmaz.

BES ile emekli olanlar var mı?
En çok sorulan sorulardan bir tanesidir. BES, yerli bir sistem değildir. Yıllardır Amerika ve gelişmiş ülkelerde kullanılmış ve başarılı olmuş bir sistemdir ki artık Amerika’da devlet eli ile emeklilik yoktur. Aynı sistem ülkemize kimi desteklerle uygulanmak istenmektedir. Devlet, BES ile oluşturulan emeklilik harcırahlarına bir takım katkılar yapmaktadır.

BES’e devlet destek veriyor mu?
Devlet, bu sisteme katılan bireylerin her ay en az 100 TL ödemelerine karşılık %25 katkı payı vermektedir. Yani 100 TL biriktirmek isteyen birisi, hiçbir anlaşma ya da koşula bağlanmadan 25 TL ‘yi alarak 125 TL biriktirecektir.

BES bir devlet hizmeti midir?
Hayır, bir devlet hizmeti değildir ama devlet tarafından oldukça sıkı denetimlere tabii olan devlet elli bir sistemdir. Başta Sermaye Piyasası Kurulu ve Hazine Müsteşarlığı olmak üzere birçok kurum tarafından kontrol edilen BES acente ya da şirketleri ayrıca sanal ortamda da her 18 saniyede bir otomatik bir şekilde kontrol edilmektedir. Yani devlet, firmayı yakından izlemekte ve firmanın iflasını önceden kestirecek birikime sahip olabilmektedir.

BES hizmeti veren şirketin iflası konusunda birikimlerim güvence altına alınacak mı?
Devletin aldığı bütün önlemlere rağmen şirket iflas edebilir. Bu durumda da katılımcı haklarını koruyan birçok yöntem mevcuttur. Ama önce birkaç konuya ışık tutulması gerekir:
– Şirket kurucularının mal varlığı şirket ile ilişkili değildir. Yani, şirket içi ya da dışı borçlanmalar, fon kurucularının istekleri dışında onların mal varlığı ile ödenemez.
– Şirket iflası konusu fonlar tasfiye edilemez.
– Fon mal varlığı icra edilemez, satılamaz, haciz edilemez.
Bu halde katılımcıların birikimlerinin TakasBank bünyesinde tutulması birçok kurum ve kuruluş tarafından icra edilen bir yöntemdir. TakasBank varlıkların başkasına havalesini engelleyen bu kurum, katılımcı haklarının korunmasını sağlayan en güvenli yöntemdir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.