Ağaçlar neden budanır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Ağaçlar neden budanır?
Ağaçlar neden budanır?

Ağaçların ömrünü uzatmak, verimliliğini artırmak veya onlara şekil vermek amacıyla başka bir deyişle de güçsüz düşen ağaçları tekrar canlandırmak için her sene budama işlemi yapılır. Bu işlem genelde ilkbahar ayları içerisinde yapılır. Ağaçların türlerine göre budama zamanları farklılık gösterebilir.

Budama işlemi bilhassa meyve ağaçları için yapılır. Açağları bol ve kaliteli ürün alabilmek, onları verimli, sağılıklı ve uzun ömürlü hale getirebilmek için budarız. Aksi halde ağaçlar güçsüz düşer, meyveler verimsiz olur, hastalık görülür ve dallar çabucak kırılır. Dal kesme, dal eğme, dal seyreltme, uç alma ve dalların açılarının genişletilmesi gibi işlemler de budama olarak adlandırılır. Bazı yerlerde bilhassa otellerde çevreye güzellik katmak için ağaçlar budanır. Ağaçlara farklı şekiller verilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ağaçlar neden budanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kerim UYGUN04 Aralık 2010

Efendim zaten bizim köydede bazı önemli agaçlara bu işlemi büyük bir titizlik ile yapmaktayız.Dedem bu işlemin ağaçlara çok faydalı oldugunu hep söyler durur. (41)

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Damarlarımızın uzunluğu ne kadardır? Barkod nedir, ne işe yarar? Çatalburun türü hakkında bilgiler Knight Online Kahve yağ yakar mı? Halide Edip Adıvar Kimdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır