En Son Yorumlar

Kitap okumanın faydaları nelerdir?

Herkesin sıkça dile getirdiği kitap okuma gerekliliği içi boş bir tavsiye değildir. Tarihte ve günümüzde görüldüğü gibi okuyan, öğrenen toplumlar bir çok alanda başarı sağlamışlardır. Diğer toplumlar ise eğitim eksikliğinden dolayı geri kalmışlardır. Toplumlar gelişmek, çağdaş uygarlık seviyesine gelebilmek için en büyük yatırımlarından birini eğitime yapmaktadırlar. Eğitim için ise kitap okumak şarttır.

Bu kadar önemli olan kitap okumanın faydaları, kitap okumanın getirileri nelerdir?

+ Kitap okumak düşünce ufkunu geliştirir, kişilerin olaylara bakış açısını, onu irdeleme, analiz etme şeklini geliştirir.

+ Kitaplar kişinin kelime dağarcığını geliştirir. Daha çok kelime öğrenen insan daha iyi konuşur, daha iyi ikna eder dolayısıyla isteklerine daha kolay ulaşır. Söylemek istediklerini, duygularını daha iyi ifade eder.

+ Kitap okumak algı gücünü kuvvetlendirir. Kişinin okuduklarını daha kolay, daha iyi kavramasını sağlar. Bu onlara okul, iş vb. yerlerde başarı getirir.

+ Kitap okumak güzel bir uğraştır. Kişinin vaktini güzel geçirmesini sağlar, stresi azaltır.

+ Kitap okumak konuşma becerisini geliştirir. İyi konuşan insan çoğu zaman kazanır.

+ Elde edilen bilgiler genel kültür seviyesini geliştirir. Kişinin toplumdaki yerini, statüsünü, önemini arttırır.

+ Kitaplar hayal gücünün sınırlarını genişletir. Hayal gücü genişledikçe başarı, mutluluk gelir.

Gördüğünüz gibi kitap okumanın birçok faydası vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Kitap seçiminin iyi yapılması gerekmektedir. Kitaplar, kişiyi olumsuz etkilememelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (11 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,18. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 19 fikir paylaşılmış

 1. bir öğretmen diyor ki:

  Bencede kitap okumak çok iyi bir alışkanlık.kişi kitap okuma alışkanlığı kazandımı hem sosyal hayatta hem de okul hayatında başarılı olur.mesela okul hayatındaki başarısı açısından düşünürsek:yazılılardan iyi not alırız.sözlü notumuz yüksek olur.sosyal yaşam bakımından bakılırsa:kendimizi daha iyi ifade ederiz,kelime dağarcığımız gelişir vb..

 2. Kurşun Asker diyor ki:

  Burda bahsettiğiniz fonksiyonların elde edilmesi için ne tür kitaplar okumam gerekir mesela roman okuyarak iş yerinde başarılı olabilirmiyim

 3. sude hoca diyor ki:

  TEOG sınavı olsun YGS olsun LYS olsun ve tüm ders sınavları olsun çocuklarımız kitap okuyarak başarı artırabilirler ama bunu anlayamıyorlar.
  bende öğrenciyken anlayamıyordum ama artık anlayabiliyorum illa büyümekmi gerekiyor onu hala anlayabilmiş değilim burada paylaştıklarınızı öğrencilerimle paylaştım ve biraz olsun kitap okuma istekleri gelişti ÇOK TEŞEKKÜRLER…

 4. haticegül diyor ki:

  gerçekten de öyle kitap okumak insan için çok çok önemli ben aslında kitap okumaya bayılan bir insanım yeni bir kitap aldığım zaman o kitabi hemen okumak isterim okumadığım zaman kendimde bir eksiklik hissediyorum kitap okumanın beni sevindiren faydalarından bir tanesi de hayal gücünün geliştirmesi beyni çalıştırdığına kesinlikle katılıyorum ve kanıtını kendimde gördüm kitap okuduktan sonra beynimde bir yorulma hissediyorum yani beynimin çalışıp yorulduğuna dair kanıtı ortada kitap okumak gerçekten de önemli özellikle ben amerikan romanlarını okumayı çok seviyorum

 5. cennetgül diyor ki:

  bence kitap okumak çok güzel ve zevkli bir etkinlik boş zamanların dostu ilk kitap okumalarım hiç aklımdan çıkmıyor ben daha 1. sınıftayken çok kitap okurdum o zamanlarda kitapların 20 sayfalık görselli el yazılı çok güzel kitaplardı test sorularını çözerken 1 kez okumamı sağlayan o güzel ktap dostlarmı çok seviyorum <3 :)

 6. Demirbilek diyor ki:

  Ben haftada ortalama 3 kitap bitiriyorum. Basari seviyem de gercekten artis oldu liseden sonra alistim ama pisman oldum simdi ise Hac.Unv Bilg.Muh. okuyorum aselsan ve yurt disindan is teklifleri aldim. Unutmayin basari ayrintida gizlidir. Saat 2 oldu ben yadar Opmusem gurbanlar :D

 7. irem diyor ki:

  ben kitap kurdu birisiyim.genellikle korku,gerilim,fantastik -şu sıralar hep fantastik- türlerini okuyorum.alışkanlığımı bu yıl kazandım ama okuduğum kitap sayısını bilmiyorum.kitaplığım bir anda bana yetmez oldu.hem ayrıca başarı seviyem de 1.dönemdekinden katlarca daha iyi.

 8. Büşra diyor ki:

  Kesinlikle çok güzel bir paylaşım olmuş. Bende hastasıyım kitapların, kitap kokusunun, kütüphanelerin.. Okunan kitaplar kişiliğe göre, ruh haline göre değişiklik gösteriyor tabi. Sıkıntılı bir ruh halindeysem hafif ve eğlenceli romanlar okuyorum. Entelliğim üzerimdeyse dünya klasikleri, çözümleme yetenegimi geliştirmem gerektiğini düşünüyorsam gerilim romanları, içimde garip boşluk hissediyorsam tasavvuf üzerine(ki en favori tarzım) okuyorum

 9. ferhat diyor ki:

  Kitap okumak
  +kelime dağarcığını
  +konuşma kabiliyetini
  +günlük hayatı güzel etkiler

 10. kitap dostu diyor ki:

  Kitap çok güzel bir aktivitedir öncelikle. Ben şunu kazandım kitap okuyarak. İnsanları anlaya bilimeyi daha derin ayrıntılı düşünebilmeyi. Konuşmalarımda etkileyici olabilmeyi. Kitap okumadan önce madde kullanan bir insanken artık onun bile kitap ın yanında aptalca kaldığını inandım bu kitap okumaya borçluyum. Eğer hayatı serin ve anlayarak yaşamak istiyorsa birisi ben kitap görülmesi gereken bir güzellik. Benim kafam boştu düşünemiyordum ve artık düşünen ve sonuca mutlak ulaşan başarı ve yarar sağlayan bir insan oldum.

 11. turan aktaş diyor ki:

  bana kitap hediye edecek yokmu egehankutlubay@hotmail.com

 12. zeynep diyor ki:

  bence kitap okumak güzel birşey kişi kendini veya başka birşeyi çok iyi anlatabiliyor sınavlarda okuduğunu daha iyi anlıyor . mesala bizim okulda bir tane kız vardı işi gücü kitap okumaktı ve fazla ders çalışmazdı. kitap okuduğundan herşeyi anlayabildiği için sınavlardan güzel not alıyor…

 13. Gizem-Öğrenci diyor ki:

  Kitap okumak, televizyon izlemekten daha güzel bir alışkanlık. Ben kitapkurdu özelliğimi 6. sınıfta kazandım. Alacakaranlık kitabını okumuştum. Okuduğum ilk romandı ve beni kitap okumaya çok teşvik etti. O gün bu gündür kitap okuyorum. Çevremdekiler bana, “kitapkurdu” diye sesleniyor. Annemi gördüklerinde, “Gizem ne yapıyor? Evde kitap mı okuyor yoksa?” diye soruyorlarmış. Kitap okumak, şu hayat boyunca yaptığımız en güzel şeydir bence. Okuyorum, ve arkadaşlarıma da okutuyorum. Okulda, teneffüslerde kitap okurum. Her yerde okurum yani. O derece severim kitap okumayı. Kitap okuyan insan, insanların en güzelidir. Ben böyle düşünüyorum. Sınavlarımdan önceki gün, ders çalışmak yerine, kitap okuduğumu hatırlarım. Bunu hep yaparım. Tabii sonrasından ders çalışırım ama öncelik kitap okumakta. Şunu belirtmek isterim; kitap okumayan insanların %70’i, kendilerine göre kitap bulamıyor. Onları kendisine çekebilecek kitapla karşılaşmadıklarını düşünüyorum.

 14. Murat diyor ki:

  Okumayan insan bu boş dünyada çok kazık yer, ben küçükken benle alay geçenler çoktu ama şimdi kitap okuyorum çok şükür derslerimde çok başarılıyım.

 15. cemre naz diyor ki:

  bence kitap okumak güzel bişey kişi kendini veya başka birşeyi çok iyi anlatabiliyor sınavlarda okuduğunu daha iyi anlayabiliyor . mesela bizim okulda bir tane kız wardı işi gücü kitap okumaktı ve fazla ders çalışmazdı . kitap okuduğundan herşeyi anlayabildiği için sınavlardan güzel notlar alıyor … :) :) :) :)

 16. ada naz diyor ki:

  bence kitap okumak güzel bişey kişi kendini veya başka birşeyi çok iyi anlatabiliyor sınavlarda okuduğunu daha iyi anlayabiliyor . mesela bizim okulda bir tane kız wardı işi gücü kitap okumaktı ve fazla ders çalışmazdı . kitap okuduğundan herşeyi anlayabildiği için sınavlardan güzel notlar alıyor … :) <3 :) <3 =D

 17. MERVE CANSU SEDA diyor ki:

  bence kitap okumak güzel bişey kişi kendini veya başka birşeyi çok iyi anlatabiliyor sınavlarda okuduğunu daha iyi anlayabiliyor . mesela bizim okulda bir tane kız wardı işi gücü kitap okumaktı ve fazla ders çalışmazdı . kitap okuduğundan herşeyi anlayabildiği için sınavlardan güzel notlar alıyor … :) :( :) :( :) :(

 18. ASLI ÖZEL diyor ki:

  Bana göre kitap okumak çok güzel bişey.Bazı vatandaşlarımız kitabını ellerine bile almıyorlar. Ben bir siteye girdim orda yorumlardan bir çocuk kitap nedir bilmiyor.Ama bir kere alıp eline bir okusa nede güzel olur .Hem yakınlarınada örnek olur .Çocuklar lütfen lütfen kitap okuyun kitap okumadıysanız lütfen elinize bir kitap alın ve OKUYUN……..

 19. Gülizar diyor ki:

  ben 5 kitap bitirdim şimdi ahmet ümitin ‘Kukla’ adlı kitabına başladım okuyorum derslerimde başarılı oluyorum. okuyun bence çok okuyun başarırsınız :))

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı