Eğitim

Penisilini kim bulmuştur? Bilim 07 Ağu 2010

Penisilini kim bulmuştur?

Antibiyotik gurubu ilaçların ilk örneği olan penisilin, 1928 yılında Alexander Fleming tarafından bulunmuştur. Bu ilaç ilk bulunduğu yıllarda pek çok insan için umut ışığı olmuştur.

Alexander Fleming, penisilin bir rastlantı sonucu bulmuştur. Penisilin bulunmadan önce doktorlar, mikrobik hastalıkları önlemek için kireçyağı, iyot, arsenik ve kini gibi bazı maddeleri kullanıyordu. Bu maddeler aşırı dozda verildiğinde kişi hayatını kaybedebiliyor yada farklı sağlık sorunları ile karşılaşabiliyordu. Oysa penisilin normal dozlarda verildiği için zehirli değildi ve birçok bakteriye karşı oldukça etkiliydi.

Alexander Fleming’in penisilini buluşundan sonra Howard Florey ve Ernst Chain adında iki bilim adamı penisilini bozulmadan saklayabilecekleri kuru bir toz ve bol miktarda üretmeye başladı. Fleming, Florey ve Chain’in bu buluşlarından sonra 1945 yılında Tıp Ödülü verildi.

Penisilin Alerjisinin Sebebi Nedir?

Penisilin oldukça etkili bir ilaç olmasına rağmen bazı kişilerin vücudunda alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bunun nedeni vücudun antibiyotiğe karşı gösterdiği tepkimedir. Bu alerji yaşamı farklı oranlarda tehdit ederek kiminde sadece döküntü şeklinde ortaya çıkarken bazılarında ise hayatı tehdit bile edebilmektedir. Penisilin en çok boğaz iltihaplanmalarında kullanılır. Aslında kiminde alerji oluşurken kiminde ise hiçbir belirtinin gözlenmemesinin nedenini bugün bile tıp açıklayamamaktadır.

Penisilin alerjisinin belirtileri

 • Penisilin aşısı vurulduğunuzda eğer şu belirtiler varsa alerjiden söz edilebilir:
 • En büyük belirtilerden birisi kurdeşendir.
 • Deride döküntüler baş gösterir.
 • Döküntünün ardından kaşıntı ortaya çıkar.
 • He dudaklarda hem de dilde şişme meydana gelir.
 • Solunum hırıltılıdır.

Penisilin nasıl elde edilir?

Penisilin üretimi yapılırken ortamın mutlaka sterilize edilmesi gerekir. Yine çalışan kişiler de bu tarz elbiseler giyer, çeşitli maskeler takar ve bu maskeler, kıyafetler sürekli değiştirilir. Penisilin Sodyum penisilin eriyiğinden üretilir. Bu eriyik belirli bir konsantrasyonuna gelince buharlaşmaya başlar ve daha sonra daha önceden temizlenmiş ve sterile edilmiş şişelere konur. Her şişede mutlaka 100,00 ünite penisilin bulunmalıdır. Daha sonra hazırlanan bu şişeler basıncı düşük bir cihaza konularak şişe içindeki penisilin %1 oluncaya kadar buharlaştırılır. Sonra bu şişeler hava almayan bir odaya konularak kullanılmak üzere hastanelere gönderilir. Günümüzde penisilinin çekirdeğinden elde edilen yeni penisilin ilaçları keşfedilmiş olsa da bunların etkisi orijinaline göre daha azdır.

3.64 avg. rating (72% score) - 11 votes

Yorumlar

Yorumlar(11)
  • Nilay 07 Ağustos 2010

   Faydalı birbilgi olmuş teşekkürler.

  • azra 07 Ağustos 2010

   Hep merak etmiştim bu ilacı icat edeni 🙂 inanın kemikleri sızlıyodur:)

  • kenan 01 Ekim 2010

   Penisilin iğnesi faydalı olduğu kadarıyla yanlış kullanımında bacak sakatlanabiliyor ve kişiyi öldürebiliyor. Çok vurulmusumdur bu igneden. Suda var eczaneler bu iğneyi vurmuyorlar diye hatırlıyorum önemli bir ilaç oldugundan doktor gözetimi altında vurulmasi gereken bir ilactır.

  • ilkay 13 Nisan 2011

   penisilini bize hoca bulun dedi teşekkürler.

  • habibe 22 Eylül 2013

   peki hangi canlıdan elde edildii

  • çikolata 21 Mart 2015

   teşekürler eğer bunu yazmasaydım öğretmen beni napardı bilmiyorum bunu yazana allah razı olsun


Sen de Yorumla!