Eğitim

Penisilini kim bulmuştur? Bilim 07 Ağu 2010

Penisilini kim bulmuştur?

Antibiyotik gurubu ilaçların ilk örneği olan penisilin, 1928 yılında Alexander Fleming tarafından bulunmuştur. Bu ilaç ilk bulunduğu yıllarda pek çok insan için umut ışığı olmuştur.

Alexander Fleming, penisilin bir rastlantı sonucu bulmuştur. Penisilin bulunmadan önce doktorlar, mikrobik hastalıkları önlemek için kireçyağı, iyot, arsenik ve kini gibi bazı maddeleri kullanıyordu. Bu maddeler aşırı dozda verildiğinde kişi hayatını kaybedebiliyor yada farklı sağlık sorunları ile karşılaşabiliyordu. Oysa penisilin normal dozlarda verildiği için zehirli değildi ve birçok bakteriye karşı oldukça etkiliydi.

Alexander Fleming’in penisilini buluşundan sonra Howard Florey ve Ernst Chain adında iki bilim adamı penisilini bozulmadan saklayabilecekleri kuru bir toz ve bol miktarda üretmeye başladı. Fleming, Florey ve Chain’in bu buluşlarından sonra 1945 yılında Tıp Ödülü verildi.

Penisilini kim bulmuştur?
4 votes, 3.75 avg. rating (77% score)

Yorumlar

Yorumlar(10)
  • Nilay
   Nilay 07 Ağustos 2010

   Faydalı birbilgi olmuş teşekkürler.

  • azra
   azra 07 Ağustos 2010

   Hep merak etmiştim bu ilacı icat edeni :) inanın kemikleri sızlıyodur:)

  • kenan
   kenan 01 Ekim 2010

   Penisilin iğnesi faydalı olduğu kadarıyla yanlış kullanımında bacak sakatlanabiliyor ve kişiyi öldürebiliyor. Çok vurulmusumdur bu igneden. Suda var eczaneler bu iğneyi vurmuyorlar diye hatırlıyorum önemli bir ilaç oldugundan doktor gözetimi altında vurulmasi gereken bir ilactır.

  • ilkay
   ilkay 13 Nisan 2011

   penisilini bize hoca bulun dedi teşekkürler.

  • habibe
   habibe 22 Eylül 2013

   peki hangi canlıdan elde edildii

  • çikolata
   çikolata 21 Mart 2015

   teşekürler eğer bunu yazmasaydım öğretmen beni napardı bilmiyorum bunu yazana allah razı olsun


Sen de Yorumla!