Reklam

En Son Yorumlar

Penisilini kim bulmuştur?

Antibiyotik gurubu ilaçların ilk örneği olan penisilin, 1928 yılında Alexander Fleming tarafından bulunmuştur. Bu ilaç ilk bulunduğu yıllarda pek çok insan için umut ışığı olmuştur.

Alexander Fleming, penisilin bir rastlantı sonucu bulmuştur. Penisilin bulunmadan önce doktorlar, mikrobik hastalıkları önlemek için kireçyağı, iyot, arsenik ve kini gibi bazı maddeleri kullanıyordu. Bu maddeler aşırı dozda verildiğinde kişi hayatını kaybedebiliyor yada farklı sağlık sorunları ile karşılaşabiliyordu. Oysa penisilin normal dozlarda verildiği için zehirli değildi ve birçok bakteriye karşı oldukça etkiliydi.

Alexander Fleming’in penisilini buluşundan sonra Howard Florey ve Ernst Chain adında iki bilim adamı penisilini bozulmadan saklayabilecekleri kuru bir toz ve bol miktarda üretmeye başladı. Fleming, Florey ve Chain’in bu buluşlarından sonra 1945 yılında Tıp Ödülü verildi.Toplam 7 fikir paylaşılmış

 1. Nilay says:

  Faydalı birbilgi olmuş teşekkürler.

 2. azra says:

  Hep merak etmiştim bu ilacı icat edeni :) inanın kemikleri sızlıyodur:)

 3. kenan says:

  Penisilin iğnesi faydalı olduğu kadarıyla yanlış kullanımında bacak sakatlanabiliyor ve kişiyi öldürebiliyor. Çok vurulmusumdur bu igneden. Suda var eczaneler bu iğneyi vurmuyorlar diye hatırlıyorum önemli bir ilaç oldugundan doktor gözetimi altında vurulmasi gereken bir ilactır.

 4. ilkay says:

  penisilini bize hoca bulun dedi teşekkürler.

 5. asude güzel says:

  çok işime yaradı ödevim için teşekür ederimm :)

 6. tuğçe alıcı says:

  işime yardı test çözüyorum xd

 7. habibe says:

  peki hangi canlıdan elde edildii

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı | en güzel oyunlar | kosmodisk nerede satılır