Eğitim

Neden rüzgar eser? Bilim 23 Kas 2010

Neden rüzgar eser?

Havayı görmemiz mümkün değildir fakat yer değiştirdiğinde onu hissederiz. Kısaca bunun adı rüzgardır. Rüzgar, atmosferdeki basınç farklılığından kaynaklanan bir doğa olayıdır.

Isınan hava genleşir ve hafifler, soğuyan hava sıkışır ve ağırlaşır. Sıcak havanın olduğu yerde basınç düşük, soğuk havanın olduğu yerde ise basınç yüksektir. Yani sıcaklık ve basınç arasında ters bir ortantı söz konusudur. Sıcak havanın etrafını saran soğuk hava, sıcak havanın atmosferde yükselmesine neden olur ve yerini doldurur. Çünkü atmosferdeki hava hareketleri, yüksek basınç alanlarından düşük basınç alanlarına doğru gerçekleşir. Isı farkından kaynaklanan bu yer değiştirme olayı rüzgarı oluşturur.

Basınç merkezi, yer şekilleri ve dünyanın ekseni etrafındaki hareketliliği rüzgarın esme yönünü etkileyen başlıca faktörlerdir.

Rüzgar sert ya da yumuşak esebilir. Bunda basınç merkezleri arasındaki yatay uzaklık, basınç farkı ve yer şekilleri önemli rol oynar. Rüzgarın esme kuvvetini hesaplamak için Beaufort cetveli kullanılır. Bu cetvel 0 – 12 arasında değerlere sahiptir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yorumlar

Yorumlar(9)
  • doğan 25 Kasım 2010

   yaylaya çıkınca ter temiz rüzgar esiyor. demekki yükseklerde basınç düşük oluyor.

  • NeRoN 04 Aralık 2010

   Rüzgar esmesi aynı zamanda tozu,toprağı da alır götürür bu da iyi yönlerinden (38)

  • isyankar24 05 Aralık 2010

   Rüzgarin neden estiğini araştırmamıştım hiç bu yazı genel kültür tadında iyi geldi. Aslında çevremizde olan binlerce şey var bu türden nedenlerini bilmek gerekir derinlemesine olmasada ama zaman okadar hızlı akıyorki bunlara vakit bile yok. ( 24 )

  • beyza öztelli 26 Aralık 2010

   allah bunu yazandan razı olsun çok işime yaradı bunun sayesinde derslerimi düzeltim teşekkürlerrrrrrrrrrrrrr…

  • Admin 26 Aralık 2010

   Teşekkür ederiz Beyza. İşine yaradıysa ne mutlu bize. 🙂

  • Fedai 05 Şubat 2011

   Rüzgarın esmesinin garip olması kadar yağmurun tane tane yağması da gariptir. İncelemenizi tavsiye ederim.

  • harun 31 Ocak 2013

   bugüne kadar rüzgarın esmesindeki yaradanın emrinin dışında bir sebebinin daha olması gerektiğini düşünür çevremdede sorduğumdu anormal insan olarak karşılanırdım şimdi rahatım 🙂

  • esma 18 Kasım 2014

   Oh be nihayet herkeze sormuştum kimse bukadar net cevap vermedi. 😀


Sen de Yorumla!