Eğitim

Enerji soyut bir kavramdır. Bu yüzden gözle göremeyiz ancak cisimlerin üzerindeki etkilerle varlığından haberdar oluruz. Mesela ısınan su kaynar, bu bize ısı enerjisinin varlığını ispatlar. Yüksekten düşen su, türbinleri döndürerek  potansiyel bir enerjiye sahip olduğunu gösterir.  Yani kısaca enerjiyi iş yapabilme kabiliyeti olarak tanımlayabiliriz.

Fiziğin enerji kanunlarından biri; “enerji yoktan var, vardan yok edilemez” dir. Ancak enerji başka türde enerjilere dönüştürülebilir. Elektrik enerjisinin üretilmesi de bu prensibe dayanır.  Bir örnek vermek gerekirse; hidroelektrik santrallerde ilk enerji suyun potansiyel enerjisidir. Belirli bir yükseklikten düşen su bir değirmen mantığıyla çalışan türbinleri döndürür. Bu şekilde türbin potansiyel enerjiyi, mekanik enerjiye çevirmiş olur.  Bu mekanik enerji generatör uçlarına verilir. Generatörün özelliği mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmektir. Bu sayede elektrik enerjisi üretilmiş olur. Görüldüğü gibi enerji yoktan var edilmemiş, sadece biçim değiştirmiştir. İlk başta var olan potansiyel enerji, önce mekanik enerjiye ardından elektrik enerjisine çevrilmiştir.

Termik santrallerde aynı mantığa göre çalışır. Ancak bu santrallerde türbinleri döndüren su değil buhardır.  Basıncı arttırılmış buhar ile türbinler döndürülür. Termik santralde kullanılan ham madde (kömür, doğalgaz, petrol vb.) her neyse bunlar yakılarak düzenekteki su buharlaşır ve bu yüksek ısılı buhar türbinleri döndürür.

Pervin Demirci

Elektrik enerjisi nedir, nasıl üretilir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yorumlar

Yorumlar(9)
  • Veli
   Veli 02 Nisan 2011

   Ellerinize sağlık çok işime yaradı ya.

  • eren
   eren 07 Aralık 2011

   çok işime yaradı saolun

  • öğretmen
   öğretmen 15 Şubat 2012

   ben öğretmenim öğrencilerime bu ödevi verdim ve kendimde bu araştırmayı yaptım en iyi bilginin sizde olduğu kararını vermem pek de zor olmadı bu bilgileri paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim…

  • Öğretmen Yar.
   Öğretmen Yar. 22 Nisan 2014

   ben öğretmen yardımcısıyım öğrencilerime bu ödevi verdim ve kendimde bu araştırmayı yaptım en iyi bilginin sizde olduğu kararını vermem pek de zor olmadı bu bilgileri paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim…

  • kardelen
   kardelen 15 Nisan 2015

   ya güzel olabilir ama benim sorumla alakası yok tek umudum burasıydı


Sen de Yorumla!