En Son Yorumlar

Elektrik enerjisi nedir, nasıl üretilir?

Enerji soyut bir kavramdır. Bu yüzden gözle göremeyiz ancak cisimlerin üzerindeki etkilerle varlığından haberdar oluruz. Mesela ısınan su kaynar, bu bize ısı enerjisinin varlığını ispatlar. Yüksekten düşen su, türbinleri döndürerek  potansiyel bir enerjiye sahip olduğunu gösterir.  Yani kısaca enerjiyi iş yapabilme kabiliyeti olarak tanımlayabiliriz.

Fiziğin enerji kanunlarından biri; “enerji yoktan var, vardan yok edilemez” dir. Ancak enerji başka türde enerjilere dönüştürülebilir. Elektrik enerjisinin üretilmesi de bu prensibe dayanır.  Bir örnek vermek gerekirse; hidroelektrik santrallerde ilk enerji suyun potansiyel enerjisidir. Belirli bir yükseklikten düşen su bir değirmen mantığıyla çalışan türbinleri döndürür. Bu şekilde türbin potansiyel enerjiyi, mekanik enerjiye çevirmiş olur.  Bu mekanik enerji generatör uçlarına verilir. Generatörün özelliği mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmektir. Bu sayede elektrik enerjisi üretilmiş olur. Görüldüğü gibi enerji yoktan var edilmemiş, sadece biçim değiştirmiştir. İlk başta var olan potansiyel enerji, önce mekanik enerjiye ardından elektrik enerjisine çevrilmiştir.

Termik santrallerde aynı mantığa göre çalışır. Ancak bu santrallerde türbinleri döndüren su değil buhardır.  Basıncı arttırılmış buhar ile türbinler döndürülür. Termik santralde kullanılan ham madde (kömür, doğalgaz, petrol vb.) her neyse bunlar yakılarak düzenekteki su buharlaşır ve bu yüksek ısılı buhar türbinleri döndürür.

Pervin Demirci

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 2,67. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 8 fikir paylaşılmış

 1. Ali kocak diyor ki:

  Tesekkurler bilgi icin odevde lazimdi

 2. Veli diyor ki:

  Ellerinize sağlık çok işime yaradı ya.

 3. MARAZALİ diyor ki:

  teşekkürler öğretmenim çok beğendi

 4. eren diyor ki:

  çok işime yaradı saolun

 5. öğretmen diyor ki:

  ben öğretmenim öğrencilerime bu ödevi verdim ve kendimde bu araştırmayı yaptım en iyi bilginin sizde olduğu kararını vermem pek de zor olmadı bu bilgileri paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim…

 6. Öğretmen Yar. diyor ki:

  ben öğretmen yardımcısıyım öğrencilerime bu ödevi verdim ve kendimde bu araştırmayı yaptım en iyi bilginin sizde olduğu kararını vermem pek de zor olmadı bu bilgileri paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim…

 7. kardelen diyor ki:

  ya güzel olabilir ama benim sorumla alakası yok tek umudum burasıydı

 8. stella diyor ki:

  çok teşekkür ederim…

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı