Reklam

En Son Yorumlar

Astronotlar neden özel elbise giyer?

Uzay elbisesi, uzay yürüyüşünde, astronot ile uzay boşluğu arasındaki yegane bir araçtır. Astronotun tüm ihtiyaçlarına cevap veren bu elbise oksijensiz uzay boşluğunda astronotun nefes alıp, hareket etmesini sağlar.

Kaskın içindeki kulaklık ve mikrofon astronotun diğer mürettebatlarla iletişim kurmasını sağlar. Uzay elbisenin tüm noktaları hava geçirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Derin su dalgıçlarının elbiselerinde olduğu gibi bu elbisede basınç ayarlıdır. Elbisenin vizörü ve dış katmanı, astronota çarpabilecek herhangi bir küçük gök taşlarının elbiseyi parçalamasına ve yırtmasına karşın sağlam olarak üretilmiştir. Elbisenin vizörü, ışıklarıyla karanlık bölgeleri aydınlatabilecek ve astronotun gözlerini parlak güneş ışınlarından koruyacak şekilde ayarlanmıştır.

Uzay elbiseleri, astronotun soluduğu havanın içeride oluşturduğu nemi de temizler. Böylece yüzü koruyan bölüm uzaydaki soğuktan dolayı buğlu hale gelmez.Toplam 6 fikir paylaşılmış

 1. Berkay says:

  dalgıçların nasıl denize girerken tam korumalı şekilde giyinip dalıyorlarsa uzaya çıkanlarında ona göre giyindiği kıyafetleri vardır(:

 2. Berke says:

  özel elbise giymezlerse halleri ne olur kim bilir :D

 3. ayşenur güngören says:

  ben ce uzaya çıkanların bunları giymesi kaç saatini alıyordur kim bilirir}

 4. gülsüm çalık says:

  Faydalı bilgi için çok teşekkürler.

 5. erdem demir says:

  127 kg kıyafetleri nasıl taşıyorlar aklım bir türlü ermiyor

 6. emr says:

  o kıyafetler 127 kilogram mı ???

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı | en güzel oyunlar