Eğitim

Uzay elbisesi, uzay yürüyüşünde, astronot ile uzay boşluğu arasındaki yegane bir araçtır. Astronotun tüm ihtiyaçlarına cevap veren bu elbise oksijensiz uzay boşluğunda astronotun nefes alıp, hareket etmesini sağlar.

Kaskın içindeki kulaklık ve mikrofon astronotun diğer mürettebatlarla iletişim kurmasını sağlar. Uzay elbisenin tüm noktaları hava geçirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Derin su dalgıçlarının elbiselerinde olduğu gibi bu elbisede basınç ayarlıdır. Elbisenin vizörü ve dış katmanı, astronota çarpabilecek herhangi bir küçük gök taşlarının elbiseyi parçalamasına ve yırtmasına karşın sağlam olarak üretilmiştir. Elbisenin vizörü, ışıklarıyla karanlık bölgeleri aydınlatabilecek ve astronotun gözlerini parlak güneş ışınlarından koruyacak şekilde ayarlanmıştır.

Uzay elbiseleri, astronotun soluduğu havanın içeride oluşturduğu nemi de temizler. Böylece yüzü koruyan bölüm uzaydaki soğuktan dolayı buğlu hale gelmez.

3.00 avg. rating (61% score) - 8 votes

Yorumlar

Yorumlar(9)
  • Berkay 31 Temmuz 2010

   dalgıçların nasıl denize girerken tam korumalı şekilde giyinip dalıyorlarsa uzaya çıkanlarında ona göre giyindiği kıyafetleri vardır(:

  • Berke 01 Ekim 2010

   özel elbise giymezlerse halleri ne olur kim bilir 😀

  • erdem demir 01 Şubat 2012

   127 kg kıyafetleri nasıl taşıyorlar aklım bir türlü ermiyor

  • emr 06 Şubat 2012

   o kıyafetler 127 kilogram mı ???

  • pernes 25 Aralık 2013

   o kıyafetler olmasaydı dışarı çıktıklarında damarları patlardı


Sen de Yorumla!